FAKE NEWS – najbardziej niebezpieczna broń naszych czasów

W świecie natłoku informacji, temat fake news oraz niejednokrotnie sztuczne podbijanie informacji, aby tłumić być może inne ważne wiadomości stają się niezwykle ważną kwestią, by nie rzec bronią….

W tym duchu 21 stycznia 2021 roku odbyło się spotkanie on-line w ramach Klubu Mentorów APLO. Uczestnikami spotkania byli wybitni przedstawiciele świata biznesu.

Moderatorem spotkania była Zofia Dzik – Prezes Instytutu Humanites.

„W Humanites od dziesięciu lat łączymy tematykę człowieka i technologii wskazując bardzo mocno potrzebę edukacji od strony świadomego użytkowania nowych technologii i zagrożeń, które one niosą, z drugiej  strony tworzenia środowiska i dyskusji do prowadzenia systemów regulacyjnych w obszarze nowych technologii i w ogóle wywołania dyskusji na temat tego, czy firmy są w stanie same się ograniczać czy również  powinny powstać instytucje czuwające nad wprowadzeniem określonych  standardów tworzenia nowych technologii, chroniących nas jako użytkowników”.

Zofia Dzik wspomniała również o prowadzonych przez Instytut Humanites projektach oraz już teraz zapraszała na VIII konferencję Instytutu Humanites, która jest zaplanowana na 4 marca 2021 roku.

Zaproszenie na spotkanie online w ramach Klubu Mentorów APLO przyjął gość specjalny – Pan Konrad Sadurski – Redaktor Naczelny Forbes Women, autor specjalnego wydania Newsweeka “Na początku było Słowo… a na końcu Fake News, dramat w trzech aktach”. Po wstępnym zapoznaniu się, podzieleniu uczestników spotkania swoimi planami na rok 2021, Redaktor Naczelny Forbes Women podzielił się  swoimi przemyśleniami i wygłosił prezentację dot. jakże wszechobecnych dzisiaj fake newsów, zdaniem Zofii Dzik –  wciąż niedocenianego tematu.

Pan Konrad przygotował przestrzeń do rozważań na ten temat.  Zachęcał do uczenia się (nawet od szkoły) krytycznej analizy źródeł, analizy tego co jest wartościowe, a co nie, by wiedzieć czym się ekscytować a co sobie „odpuścić”. Jego zdaniem ostatnie wydarzenia na Capitolu pokazują jakie lekcje mamy do odrobienia, byśmy mogli czuć się bezpiecznie jako społeczeństwo.

„Fake news nie jest niczym nowym. Ludzie kłamali, kłamią i niestety kłamać będą, taka jest natura człowieka. To co się nowego wydarzyło to to, że internet i media społecznościowe stały się pudłem rezonansowym dla różnego rodzaju fałszywych, nieprawdziwych, półprawdziwych informacji, które dotyczą nas wszystkich” – mówił.

Jego zdaniem w historii jest wiele przykładów na istnienie fake newsów jednak obecnie są one, dzięki technologii coraz bardziej wyrachowane. Internet wzmacnia wszelkiego rodzaju przekazy zarówno pozytywne jak i negatywne, a informacje nieprawdziwe rozchodzą się 5-6 razy szybciej, niezależnie od tego jakiej dziedziny życia dotyczą. Pokusa wysłania atrakcyjnie brzmiącej, nieprawdopodobnej informacji jest bardzo silna, jednocześnie w internecie trudno jest stwierdzić, kto kłamie.
To się rozwija i będzie się rozwijać. Na potwierdzenie swoich słów przytoczył wiele przykładów.


Podkreślał, że dopiero uczymy się  posługiwać internetem. Jest to wynalazek, który jak każdy nowy twór zostaje czasami użyty w nieprawdopodobny sposób. Póki co, jedyną drogą walki z Fake newsami czyli zwalczaniem kłamstwa jest promowanie prawdy. Mamy nadzieję, że wykład Pana Konrada Sadurskiego dał wszystkim uczestnikom spotkania powód do rozmyślań na ten temat.

Facebook Twitter Google Digg Reddit LinkedIn Pinterest StumbleUpon Email