Humanites z honorowym Patronatem Konkursu Great Place to Work® – Najlepsze Miejsca Pracy™

 

Great Place to Work® ogłosił listę Najlepszych Miejsc Pracy™ Polska 2022.

Jest to najdłuższa lista w historii konkursu!

 

Miło nam poinformować, że w tegorocznej, czternastej edycji konkursu Great Place to Work®, którego Instytut Humanites jest Patronem honorowym, do badania zgłosiło się 140 firm. To blisko o 50% więcej niż w roku ubiegłym. Spośród przebadanych organizacji aż 44 zostały wyróżnione tytułem Najlepszego Miejsca Pracy™ Polska 2022. Na pierwszym miejscu w kategorii firm dużych znalazł się DHL Parcel Polska. W kategorii firm małych i średnich liderem zostało Idego Group. Ta sama firma otwiera ranking Najlepszych Miejsc Pracy™ dla Milenialsów 2022. Tytuł Legendy, nadawany firmom, które 5 lat z rzędu uzyskały tytuł Najlepszego Miejsca Pracy™, przypadł VFS Usługi Finansowe Polska.

Rekordowo duża liczba firm, które zgłosiły się w tej edycji konkursu do badania, długa lista laureatów i fakt, że aż 20 firm spośród 44 wyróżnionych to organizacje debiutujące w rankingu, pozwalają sądzić, że w obszarze zarządzania firmami nastąpiło wyraźne odbicie po okresie pandemii.
140 firm przebadanych w Polsce przez Great Place to Work® w edycji 2021-2022 zatrudnia łącznie ponad 66 tysięcy pracowników. Z przekroju branżowego wynika, że do badania najwięcej zgłosiło się firm informatycznych (30%). Drugie miejsce pod względem liczebności należy do firm produkcyjnych (16%). Produkcja i IT to od lat liderzy w strukturze branżowej firm zgłaszających się do badania Great Place to Work®. Na kolejnych miejscach uplasowały się: firmy farmaceutyczne (11%), z sektora handlu (8%), świadczące usługi finansowe (7%), usługi profesjonalne (6%) oraz transportowe (5%).

„Cieszy nas, że tak wiele firm zasłużyło w tym roku na tytuł Najlepszego Miejsca Pracy™. Potwierdzają to osoby zatrudnione w wyróżnionych organizacjach, bo jak wiadomo w metodologii Great Place to Work® głos pracowników jest najważniejszy. Aż 87% z nich potwierdziło, że pracuje w świetnym miejscu pracy. Jest to wynik lepszy o kilka punktów procentowych od zeszłorocznego. Warto też wspomnieć, że w przypadku listy firm przyjaznych milenialsom odsetek ten poszybował aż do 94%. Aby dostrzec, jak trudna jest droga do osiągnięcia przez firmy takich wyników wystarczy porównać je z danymi z sondażu ogólnopolskiego. W przypadku średniej krajowej zaledwie połowa pracowników (51%) była skłonna zgodzić się z twierdzeniem, że ich firma jest świetnym miejscem pracy” – mówi Maria Zakrzewski, Prezes Zarządu Great Place to Work®.

Wśród 44 laureatów najliczniejszą grupę stanowią firmy informatyczne (16). Na kolejnym miejscu znalazły się firmy z branży usług finansowych, usług profesjonalnych, produkcji i handlu (po 4 firmy), a na trzecim miejscu pod kątem liczebności reprezentantów uplasowała się branża farmaceutyczna i transportowa (po 3 firmy).

Misją Great Place to Work® jest pomaganie firmom w stawaniu się świetnymi miejscami pracy. Tegoroczne wyniki laureatów są dla nas źródłem prawdziwej satysfakcji. Aż 92% pracowników potwierdziło, że ich firmy przestrzegają zasad etycznych. Ludziom pracuje się w tych organizacjach dobrze także dlatego, że liderzy zwracają uwagę na ich potrzeby: 88% zgodziło się z twierdzeniem, że menedżerowie widzą w nich nie tylko pracowników, ale po prostu ludzi. Jeśli ktoś ma wątpliwości, czy taka kultura organizacyjna się firmom opłaci, wystarczy dodać, że 89% pracowników deklaruje, że jest dumna ze swojego miejsca pracy i chętnie się tą dumą podzieli z innymi. Na rynku pracownika i przy prognozowaniu najwyższej rotacji od kilku lat tak silne poczucie związku ludzi ze swoją firmą, jej historią i działaniami jest po prostu bezcenne” – komentuje Marzena Winczo-Gasik, szef zespołu Culture Audit™ w Great Place to Work®.

Wzorem lat poprzednich Great Place to Work® wyłonił spośród laureatów głównego konkursu 10 firm szczególnie wysoko ocenianych przez pracowników z pokolenia Y. To już czwarta edycja listy Najlepszych Miejsc Pracy™ dla Milenialsów.

Podobnie jak w latach poprzednich UN Global Compact Network Poland, partner strategiczny konkursu Great Place to Work®, przyznał kolejnym 22 laureatom tytuł Rzecznika Standardu Etyki. Tym samym dołączyli oni do grona firm spełniających Standardy Programu Etycznego, dokumentu opracowanego w 2015 r. przez Global Compact Network Poland w oparciu o wytyczne ONZ. W ten sposób od 2018 roku, gdy Great Place to Work® po raz pierwszy nominował laureatów do tego wyróżnienia, rodzina Rzeczników urosła do 87 organizacji.

Więcej informacji o tegorocznych laureatach oraz uroczystości ogłoszenia wyników, wraz z zarejestrowanym materiałem z jej przebiegu, można znaleźć na stronie www.greatplacetowork.pl.

Partnerami strategicznymi konkursu Great Place to Work® w Polsce są Konfederacja Lewiatan i UN Global Compact Network Poland. Patronat honorowy sprawują: Prezydent M.St. Warszawy, Instytut Humanites, Stowarzyszenie Kongres Kobiet oraz Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Badanie Great Place to Work® ma ponad trzydziestoletnią historię i niezmiennie jest największym globalnym badaniem jakości miejsc pracy na świecie. Swoim zasięgiem obejmuje ponad 150 krajów. Konkurs na Najlepsze Miejsca Pracy™ jest prowadzony w oparciu o obiektywną metodologię, która od wielu lat stanowi światowy standard. O miejscu na liście decyduje przed wszystkim wynik ankiety pracowniczej (wskaźnik zaufania w firmie, Trust Index™). Na finalną ocenę ma także wpływ wynik audytu kulturowego (Culture Audit™), którego wiodącymi obszarami są: skuteczne przywództwo, powszechna innowacyjność oraz wartości.

Test2

Facebook Twitter Google Digg Reddit LinkedIn Pinterest StumbleUpon Email