Wspomnienia łączą pokolenia!

Dwie godziny dla Rodziny w ramach obchodów

Międzynarodowego Dnia Rodziny z Fundacją Humanites – Sztuka Wychowania

Fundacja Humanites – Sztuka Wychowania już po raz 4. w ramach Międzynarodowego Dnia Rodziny – 15 maja br. ruszyła z akcją „Dwie godziny dla Rodziny”. Fundacja zachęca pracodawców, aby w tym dniu przyznawali pracownikom symboliczne 2 godzin z ich czasu pracy, aby mogli go spędzić z bliskimi, inspirując ich tym samym, do umacniania więzi rodzinnych. Hasło przewodnie tegorocznej edycji to „WSPOMNIENIA ŁĄCZĄ POKOLENIA”.

Jak pisze Carlos Ruiz Zafon:

„Jesteśmy tym, co pamiętamy. I im mniej pamiętamy, tym mniejsi jesteśmy…”

Celem akcji jest pogłębianie więzi międzypokoleniowych i budowanie tożsamości młodego pokolenia oraz relacji rodzinnych.  Zaangażowane w akcję firmy i instytucje 15 maja zachęcają swoich pracowników do dbałości o relacje w życiu prywatnymi i w miarę możliwości operacyjnych,skracają dzień pracy o symboliczne 2 godziny. Dzięki temu,  pracownicy mogą ten czas spędzić ze swoimi najbliższymi: szczerze rozmawiając, bawiąc się – po prostu będąc razem. W ubiegłorocznych edycjach z ponad 100 firm  biorących udział w akcji blisko 90% skróciło dzień pracy.

W tym roku zapraszamy do rozmów o wspomnieniach. Akcja ma na celu poznanie korzeni własnej rodziny, dzięki temu także swojej tożsamości. Relacje i więzi buduje się poprzez bycie ze sobą dlatego przygotowaliśmy ściągawkę, o czym możemy porozmawiać z bliskimi, a szczególnie podpowiadamy od czego zacząć taką wartościową rozmowę. 15 maja poświęćmy chwilę na refleksję nad jakością czasu spędzanego razem i jakością rozmowy, którą w naszych rodzinach prowadzimy.Jak dużo w tej rozmowie poświęcamy czasu, aby prawdziwie zaciekawić się sobą a jak dużo na rozmowy dotyczące codziennych obowiązków i logistyki związanej z domami dziećmi… – zwraca uwagę Zofia Dzik, Prezes Fundacji Humanites.

Wieloletnie badania Instytutu Gallupa pokazują, że ludzie bardziej szczęśliwi w pracy i poza nią to o 30% bardziej zaangażowani pracownicy, to również osoby zdecydowanie mniej narażone na wypalenie zawodowe i osoby o ponad 40% mniejszej absencji. To udowadnia, że wspieranie pracowników w budowaniu udanego życia powinno być w interesie pracodawców nie tylko w kontekście społecznym, ale również ekonomicznym.

Cieszymy się, że zaproponowana przez nas forma obchodów Dnia Rodziny z roku na rok spotyka się z coraz większym zainteresowaniem firm, organizacji pozarządowych i instytucji oświatowych. Dowodzi to, że pracodawcy coraz częściej dostrzegają istotną rolę, jaką pełni w zachowanie równowagi między życiem zawodowym i prywatnym pracowników – podkreśla Zofia Dzik.

Honorowy patronat nad akcją objęła Pani Anna Komorowska, Małżonka Prezydenta. Akcja uzyskała poparcie Organizacji Narodów Zjednoczonych. Patronami głównymi akcji są: PKN ORLEN oraz JVC Polska i Konfederacja Lewiatan.Patronat nad akcją objęły również: Great Place to Work, Reputation Managers, Enerad Fundacja Liderek Biznesu oraz Fundation for Strategic Competence Development.

Kontakt:

Zofia Dzik – Prezes Zarządu Fundacji Fundacja Humanites – Sztuka Wychowania tel.: 504 144 784, email: zofia.dzik@humanites.pl

Wypowiedzi osób zarządzających w biznesie:

Na stronie Fundacji oraz na 2godzinydlarodziny.pl dostępne są również wypowiedzi znanych osób o marzeniach, które były hasłem przewodnim zeszłorocznej edycji (m.in. Prof. Bralczyk, Prof. Blikle, Prof. Orłowski, Rafał Królikowski) zapraszamy do zapoznania się z ich treścią. Początkiem maja pojawią się również nagrania związane z tegoroczną edycją o wspomnieniach.

Profesor Andrzej Jacek Blikle:  „Rodzina to wielka wartość, to też miejsce w Świecie, które daje nam oparcie. Warto abyśmy wiedzieli o sobie jak najwięcej. Bądźmy w ten dzień razem i rozmawiajmy o naszych korzeniach.”

Bożena Leśniewska, Dyrektor Zarządzający ds. sprzedaży, Orange Polska S.A.: „Będąc w pracy, wykonując zadania zawodowe nie przestajemy być jednocześnie żonami, mężami, partnerami, rodzicami czy po prostu dziećmi naszych rodziców. Na efektywność, koncentrację i skuteczność pracowników mocno wpływa stan emocji związanych zarówno ze środowiskiem zawodowym jak i tym prywatnym, a w szczególności frustracja płynąca z poczucia poświęcania którejś z tych części życia na rzecz innej. Moim zdaniem jednym z zadań współczesnego menedżera jest zapewnienie warunków do funkcjonowania pracowników w zrównoważony sposób.”

Janusz Żebrowski, Prezes Zarządu K2 Internet S.A.: „Po prostu zwróćmy naszym ludziom, ale także i sobie dwie godziny z wielu innych, które zainwestowali kosztem rodzin. Dajmy te dwie godziny jako symbol i czas na refleksję i nie zastanawiajmy się za długo nad zwrotem z takiej inwestycji.”

Michał Kirpluk, Wiceprezes Pentacomp: „Tymi dwoma godzinami potwierdzamy nasze przekonanie o fundamentalnym znaczeniu rodziny dla pracowników, a przez to także dla ich przedsiębiorstw i państwa. Chcemy ponadto zwrócić uwagę na rolę rodziny w codziennym kształtowaniu wartościowego młodego pokolenia – to ono określi oblicze naszych rodzin, przedsiębiorstw i naszego kraju za kilkadziesiąt lat.”

Informacje dodatkowe

Międzynarodowy Dzień Rodziny przypada 15 maja. Został ustanowiony w 1993 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Fundacja Humanites – Sztuka Wychowania – została założona we wrześniu 2010 roku przez grupę zaangażowanych zawodowo rodziców, z potrzeby wiedzy i wymiany doświadczeń na temat budowania zdrowych relacji w rodzinie, ze szczególnym uwzględnieniem relacji z nastolatkami. Jej głównym celem jest wsparcie współczesnej, zapracowanej rodziny w kontekście budowania zdrowych, trwałych więzi w rodzinie oraz kształtowania rozwoju młodego pokolenia i jego systemu wartości, biorąc pod uwagę szereg wyzwań dzisiejszego świata takich jak zalew informacji, konsumpcjonizm, wszechobecną agresję i ciągłe życie w biegu.

Oprócz obchodów Międzynarodowego Dnia Rodziny i akcji „Dwie godziny dla Rodziny” Fundacja Humanites – Sztuka Wychowania realizuje wiele systemowych projektów na rzecz rozwijania relacji rodzinnych i wspierania rozwoju młodego pokolenia: współtworzy innowacyjny program Akademia Przywództwa Liderów Oświaty czy program rozwoju przywództwa w systemie oświaty z udziałem wiodących wykładowców ze świata biznesu, psychologii, socjologii i pedagogiki. Specjaliści Fundacji Humanites oferują również indywidualnie dobraną pomoc dla pracowników i ich rodzin w zakresie wyzwań związanych z ich życiem prywatnym dzięki pakietowi pierwszej pomocy – Assistance Rodziny. Fundacja prowadzi także społecznościowy portal dla rodziców www.mamrodzine.pl oraz promuje i rozwija według opracowanej przez siebie metodologii Spójne Przywództwo oparte o zrównoważony rozwój człowieka.

 

logotypy_partnerzy

Facebook Twitter Google Digg Reddit LinkedIn Pinterest StumbleUpon Email