Człowiek i sztuczna inteligencja: wybory odpowiedzialności

 

Technologia nie ma etyki. Nie jest ani dobra, ani zła do momentu jej wdrożenia. To my nadajemy jej znacznik etyczny, w zależności od celów, do których ją wykorzystamy. 

ZAPRASZMY DO LEKTURY ARTYKUŁU Z 2019 ROKU!

„- Roboty nie chorują, nie trzeba ich motywować, nie mają spadków nastrojów. Ich wykorzystanie jest biznesowo kuszące. Tylko czy jesteśmy przygotowani na konsekwencje społeczne procesu automatyzacji? Widzę ogrom szans, które dają nowe technologie, np. w zakresie przywracania sprawności fizycznej czy poszukiwania leków na bardzo rzadkie choroby. Chodzi też o usprawnienia wielu procesów, np. w pracy, która jest żmudna, powtarzalna, mało rozwojowa – powiedziała Zofia Dzik w wywiadzie na łamach Newsweek
– Należy jednak patrzeć na rozwój technologiczny horyzontalnie, szeroko, z różnych stron. Widzę w związku z tym oczywiście też zagrożenie, w jakim stopniu zmiany technologiczne dotkną samego człowieka, jego wrażliwość, różne niedoskonałości. Wszystko to, co sprawia, że jesteśmy ludźmi. Jak bardzo zaczniemy ingerować w to, kim człowiek jest, w jego istotę?”

 

Czy dzisiejszy człowiek jest gotowy na życie bez pracy? Zachęcamy do lektury najnowszego numeru Newsweek Psychologia, w którym z Zofią Dzik, Prezes Instytutu Humanites, rozmawiała Joanna Rubin na temat wyborów odpowiedzialności w kontekście człowieka i sztucznej inteligencji.

 

Przeczytaj cały artykuł: Człowiek i sztuczna inteligencja: wybory odpowiedzialności

Więcej informacji: www.zofiadzik.com

 

Facebook Twitter Google Digg Reddit LinkedIn Pinterest StumbleUpon Email