Dzień Kariery Kobiety w IT

Dzień Kariery Kobiety w IT

Nastawienie, relacje i odwaga

8 grudnia 2021 mieliśmy przyjemność uczestniczyć w trzeciej edycji konferencji: Dzień Kariery Kobiety w IT, zorganizowany przez Future Collars, w panelu „Projekt: Rodzina”. Zofia Dzik Prezes naszego Instytutu wzięła udział w dyskusji m.in. na temat wyzwań, przed jakimi stają kobiety i mężczyźni łączący wiele ról zawodowych, prywatnych i społecznych. Czego potrzebujemy chcąc realizować się zawodowo i jednocześnie odnaleźć emocjonalną przestrzeń na rozwój wśród najbliższych. Jaka jest rola rodziny w życiu zawodowym kobiet.

Najważniejsze są relacje!

Zofia Dzik powiedziała, że pandemia uwypukliła zmiany w stylu życia i pracy większości ludzi, takie jak szybkie tempo życia. Ludzie nie potrafią łączyć życia zawodowego z prywatnym, a pojęcie work-life balance jest sztuczne, bowiem człowiek jest jeden, lecz funkcjonuje w różnych rolach, a jedną z nich jest rola rodzinna.

Wg. badań Instytutu Humanites aż 75% ludzi doświadcza trudności w łączeniu ról prywatnych i zawodowych, lecz ten problem istnieje już od dawna, nie został “wymyślony” przez pandemię.

Filip Wadowski z NESsT dodał: nie można zapominać, że pandemia się nie skończyła, że cały czas nad dotyczy i na nas wpływa. Wyzwaniem jest podział obowiązków w relacjach partnerskich, a jednocześnie potrzeba rozwoju kobiet w obszarze zdobycia kompetencji cyfrowych, kompetencji przyszłości.

Agnieszka Wolska z BNP Paribas ze swojego doświadczenia w biznesie, zapytana czy w czasie pandemii kobiety mają większą trudność w tzw. ogarnianiu spraw opowiedziała zdecydowanie:

Kobiety zawsze ogarniają! Kobiety zawsze sobie dają radę, lecz należy pytać o koszt tego radzenia sobie w każdej sytuacji. (…) Wsparcie domowników, partnerów, partnerek jest kluczowe, by kobieta zawsze dawała radę.

Podobnie sytuacja kobiet przedstawia się w banku Credit Suisse. Izabela Ziółkowska-Woźniak wspominała o wsparciu dla pracowników i ich rodzin w różnych programach rozwoju w pracy, powrotu do pracy, planowania kariery.

Zofia Dzik na pytanie w jaki sposób budować swoją karierę, przy jednoczesnej trosce o najbliższych powiedziała:

jeśli coś jest dla Ciebie ważne, to znajdziesz na to czas. Czy my ze wszystkim musimy dawać sobie radę? – odnosząc się do tendencji kobiet do perfekcjonizmu, niechęci do proszenia o pomoc.

Partnerstwo to nie tylko dzielenie się obowiązkami z partnerką/partnerem, lecz również kwestia współodpowiedzialności (…), czyli braku obszarów, w których to kobiety są jedynymi odpowiedzialnymi za dany temat. Partnerstwo, które się udaje jest tam, gdzie tej współodpowiedzialności jest najwięcej – dodał Filip Wadowski.

W podsumowaniu rozmowy Zofia Dzik wskazała trzy życiowe lekcje, które warto odbyć, by tworzyć dobre relacje, a mianowicie: wykorzystywanie kryzysów jako przestrzeni do rozmowy z partnerem, tworzenie rytuałów, które wpisujemy do codziennego kalendarza, jak wspólne śniadania, wspólna kawa, wspólne czytanie, rozwój relacji – gdy w pracy są to cyfrowe kompetencje, to w rodzinie możemy nauczyć się rozwijać jako ojciec, matka, mąż, żona czy partner.

Filip Wadowski dodał, że musimy nakreślić zasady, którymi chcemy się kierować oraz zauważać sygnały, jeśli nasze życie rodzinne nie jest w równowadze.

Przedstawicielki BNP Paribas i Credit Suisse dodały, że z ich perspektywy ważne jest, żeby mówić o innych obowiązkach, poza pracą.

Rodzina jest częścią szerszego ekosystemu, a bez wsparcia pracodawców rodzina sobie nie poradzi – zakończyła Zofia Dzik, dodając, że Instytut Humanites od ponad 10 lat realizuje działania promujące empatycznych, otwartych pracodawców m.in. poprzez akcję “Dwie godziny dla rodziny” czy poprzez konkurs “Firma przyjazna rodzinie/człowiekowi”.

W panelu wzięli udział:
• Zofia Dzik, Impact inwestor, prezes Instytutu Humanites – Człowiek i Technologia
• Filip Wadowski, Country Director w NESsT
• Agnieszka Wolska, Wiceprezes Zarządu Banku BNP Paribas
• Izabela Ziółkowska-Woźniak, Head of Market Data Compliance and Client Experience w Credit Suisse
• panel poprowadził Paweł Oksanowicz – dziennikarz, moderator dyskusji, autor książek.

Poniżej streszczamy inne tematy poruszone na konferencji:

Dzień Konferencji zaczął się raportem “Tytanki pracy. Kobiety na rynku pracy w dobie cyfrowej transformacji”. Jego współautorka dr Justyna Pokojska przytaczała dane na temat zmian na rynku pracy, wywołanych pandemią. Wynika z nich, że lockdown szczególnie uderzył w kobiety, ponad 60% badanych warszawianek stwierdziło, że ich obciążenie obowiązkami domowymi jest większe niż wcześniej, ponad 40% kobiet doświadczyło zmiany warunków pracy na gorsze. Zamknięte przedszkola, szkoły, świetlice sprawiły, że zadania opiekunek spadły głównie na matki, co wiązało się ze zwiększoną opieką nad dziećmi i innymi obowiązkami domowymi o średnio 2 godziny dziennie.

Pytanie dnia: jak pomóc kobietom?

Wyniki badań (raport można pobrać tutaj: https://womanupdate.org/dla-mediow/#raport) choć są niepokojące to zmuszają do zastanowienia się: co dalej? Jak pomóc kobietom na rynku pracy? Cały dzień z Future Collars obfitował w wydarzenia, które poszukiwały odpowiedzi na te pytania.

Od syndromu oszusta do pozytywnego nastawienia

Dr Ewa Jarczewska-Gerc, psycholożka społeczna, zaczęła od diagnozy społecznej. Pokazała w jaki sposób kobiety są stereotypowo postrzegane odnosząc się do opisanego przez prof. Wojcieszke „syndromu oszusta”. Chodzi o proste wyjaśnienie rzeczywistości modelem sprawczości – wspólnotowości. Sprawczość przypisywana jest mężczyznom, których ocenia się jako osoby nastawione na wdrożenia i skoncentrowane na własnym interesie. Wspólnotowość zaś kojarzona jest z kobietami, nastawionymi na relacje społeczne, ale też emocjonalne. Oceniając innych szukamy dominującego czynnika i oceniamy stereotypowo, podczas gdy sprawczość i wspólnotowość wcale się nie wykluczają!

Sprawdzone źródła, interdyscyplinarność czy mentoring – wybierz sama!

W panelu “Przyszłość to technologia. Jakich kompetencji powinniśmy się uczyć?” Jowita Michalska z Digital University wskazała na 3 ważne czynniki rozwoju, jakimi jest korzystanie z dobrych, sprawdzonych źródeł wiedzy. Chodzi o to, by nie poszukiwać nieustannie w Internecie, bo rozwój wiedzy technologicznej niekoniecznie bierze się z Internetu, gdzie wiedza jest niekompletna, powierzchowna. Zachęcała do sięgania po lektury, książki takie jak “Przyszłość jest bliżej,niż nam się wydaje” Petera H. Diamandisa i Stevena Kotlera. Innym czynnikiem rozwoju jest dążenie do pracy w interdyscyplinarnych zespołach czy branie udziału w programach mentoringowych. W ten sposób poszerza się krąg znajomych, spotyka ludzi z nowych branż, co stwarza najlepszą przestrzeń do rozwoju.

Joanna Obstój z Google zwróciła uwagę, by obserwować inne kobiety w IT i inspirować się nimi. Kobiety, które odnoszą sukces mogą być źródłem wiedzy o tym, jak dostać się do branży, jak w niej wzrastać i pokonywać trudności oraz odnosić sukcesy.

Panel prowadził do wniosku, że nawet jeśli nie pracujemy w IT to powinniśmy wiedzieć, jak działa technologia, jest to wiedza niezbędna do funkcjonowania we współczesnym świecie.

Twój sukces: sieć wsparcia, harmonia, wzorce i odwaga!

W innej dyskusji nad tym w jaki sposób rozwijać się zawodowo wskazano również na ważność relacji. Olga Burdzińska z Credit Suisse mówiła, że ważna jest sieć wsparcia, ludzie, którzy dobrze o nas myślą, wierzą w nasz rozwój. Zacytowała Richarda Bransona, który powiedział “Jeśli chcesz iść szybko – idź sam; jeśli chcesz iść daleko – idź z kimś”, podkreślając, że rozwój jest długim procesem, więc warto znaleźć na tej drodze sojuszników.

Innym czynnikiem sukcesu jest dopasowanie i harmonia oraz bycie w tej drodze autentycznym – dodała Magdalena Nowicka z BNP Paribas – nie chodzi o to, by iść na szczyt, lecz by dobrać szczyt do swoich możliwości.

Magdalena Kotlarczyk z Google Polska wskazała, że chodzi o to, by czerpać dobre wzorce z innych, inspirujących kobiet. Takie “ściąganie” poprzez obserwację tego, jakie inni podejmują decyzje, co u nich działa, jaki mają system wsparcia pozwoli nam zbudować ramy do własnej aktywności. Jednocześnie dodała, że trzeba być sobą. Zadbać o siebie i nie zapominać o sobie.

Dyskusję zamknęła Bożena Leśniewska z Orange dodając, że trzeba mieć odwagę wchodzenia w coś nowego, nieznanego, innego.

Cały Dzień Kariery Kobiety w IT! zorganizowany przez Future Collars był pełen cennych doświadczeń dla wszystkich kobiet – zarówno tych, które wkraczają na drogę rozwoju w IT, jak i dla tych, które myślą o zmianie pracy.

Dziękujemy za zaproszenie Instytutu Humanites na to wydarzenie!

Więcej informacje na stronie wydarzenia: https://futurecollars.com/dzien-kariery-kobiety-w-it-2021/

https://futurecollars.com/dzien-kariery-kobiety-w-it-2021/
Facebook Twitter Google Digg Reddit LinkedIn Pinterest StumbleUpon Email